Ezeket a növényeket ne gyomláld ki, mert hasznosak!
A gyomok nagyon idegesítőek tudnak lenni, főleg, ha sokkal gyorsabban nőnek, mint a zöldségek, a virágok és a gyógynövények, amelyeket a kertünkbe ültettünk. De valóban minden egyes gyomtól meg kell szabadulnunk? Valóban mindegyik haszontalan? Nem éppen. Sok olyan gyomnak tűnő növény növekedhet a kertünkben, amelyek nagyon is hasznosak és akár még sütés és főzés során is felhasználhatjuk azokat a konyhában. A cikkben bemutatunk néhány gyomnövényt, amelyeket vagy nyersen, vagy salátában, vagy éppen levesben is felhasználhatunk, ezzel is kissé pikáns ízt adva az adott ételnek.
A tyúkhúr
A tyúkhúr az egész kertben előfordulhat. Gyönyörű szép fehér virágai ellenére is sokan valóban csak gyomként tekintenek erre a növényre, pedig rendkívül hasznos, hiszen a leveleit és a virágait is fogyaszthatjuk, de elsősorban teát készítsünk belőle, hiszen megtámogatja az epe - és a veseműködést és a koleszterinszint csökkentő hatása is ismeretes. Amennyiben mégis szeretnénk felhasználni a növény egyes részeit, akkor a fiatal leveleiből készítsünk salátát.
A pitypang
Az egyik leggyakrabban előforduló gyomnövény a pitypang, amely igen nagy népszerűségre tett szert az utóbbi időben. A pitypangnak minden része ehető, fogyasztható, beleértve a leveleit, a szárát és a virágát is. A gyökere egy igazi tápanyagbomba, hiszen gazdag forrása a káliumnak, a foszfornak, a kalciumnak, a réznek, a vasnak, a magnéziumnak és a szilíciumnak is. A pitypang friss leveleit és hajtásait felhasználhatjuk salátakészítéskor, míg a virágaiból finom méz készülhet.
A csalán
A csalántól nagyon sokan szabadulnak, amikor felbukkan a kertben, pedig nem kellene. Szőrös és csípős levelei ellenére az egyik legegészségesebb és leghasznosabb gyógynövényeink egyike. A csalán egy nagyon hatékony vértisztító gyógynövény. Azok, akik reumától szenvednek, jól teszik, ha megkedvelik ezt a növényt. Nem csak teaként nagyon hatásos, hanem a fiatal növénnyel meg is csapkodhatják a fájdalmas testrészt. Régebben ily módon is kezelték a reumás panaszokat.
A vízitorma
A vízitorma egyik legjellemzőbb tulajdonsága, hogy remekül tisztítja a vért. Ezért, ha meglátod a kertben, ne az legyen az első gondolatod, hogy ki kellene gyomlálni, hanem moss meg egy maréknyit, aprítsd fel és szórd meg vele a vajas kenyeredet, majd edd is meg. Az egyik legegészségesebb a „gyomok” közül.
Salátába is belekeverhetjük ezt a növényt, ily módon a szervezetünkben felhalmozódó méreganyagoktól szabadulhatunk meg. A vízitorma levét ki is préselhetjük, amely levet meg is ihatjuk, ily módon az immunrendszerünket erősíthetjük meg.
A vadfokhagyma
A vadfokhagyma másik neve a medvehagyma. Az utóbbi időben egyre több ember termeszti, hiszen éppen olyan csodás hatással bír, mint közeli rokona, a fokhagyma. Egy remek ér - és vértisztító gyógynövényről van szó, és mint ilyen, hatékonyan csökkenti a koleszterinszintet, ezzel pedig mind az érrendszernek, mind a szív egészségének jót tesz.